Povídky, nebo témata týdne?!

25. března 2012 v 18:49 | Alis |  Chci se vypovídat
Mám nutkavou potřebu vyjádřit se touhle cestou k jednomu komentáři…


Asi bych neměla po x-té omílat, že postupem času to autorské nadšení tak trochu opadává. Myslím, že se to stane většině lidí, kteří začnou s psaním jakýchkoli povídek. Není to tak, že by mě psaní přestalo bavit. Pořád se při něm odreagovávám a naplňuje mě. Jde spíš o to, že počáteční nadšení s sebou nese taky fantazii nabitou nápady, zápletkami, dokonce i replikami. A to v poslední době dochází. Musím se nad každou kapitolkou trochu víc zamýšlet, což nevyhnutelně vede k tomu, že její napsání trvá déle (ovšem taky není v jednotlivých kapitolách tolik rychlostí způsobených chyb). A s časem se pojí i vytíženost. Mám sice "opticky" míň hodin ve škole, ale zároveň víc povinností mimo školu: přispívání do místních novin, organizování cyklovýletu, točení reportáže pro workshop tv a hlavně projekt bakalářky (možná bych měla začít číst už i konkrétní knihy vzhledem k tomu, že jsem si vybrala téma, ke kterému je literatura především v aj)… Čím víc času zabere psaní, tím míň pak zbývá na to ostatní.
V neposlední řadě mi taky chybí múza. Dřív jsem si myslela, že je to jenom jakýsi výmysl autorů, když se jim nechce, ale není to tak. Jak nemáte ty správné nápady, potřebujete pomoc shora! Poslední dobou jsem přišla s novým nápadem - čtu svoje staré povídky. Momentálně jsem dočetla Snapeku. Musím říct, že je to celkem inspirativní a zároveň depresivní, když vidím, co všechno jsem dokázala během pár týdnů vymyslet za zápletky!! Ale pomáhá mi to: zase mě to táhne k psaní.
Slibovala jsem 2 kapitolky, nakonec se to ustálilo na 1 týdně (aspoň doufám!!). Nemyslím, že se to v nejbližší době nějak výrazně zlepší. Ale aspoň se můžete víc těšit. Už jsem psala, že také záleží na tom, k jaké povídce se rozhodnu kapitolu napsat. Per aspera se mi, přiznávám, píše poněkud snadněji než Spravedlnost. A s Andělem jsem se zasekla už dávno. Jakmile dokončím Lavinii, znovu si Rosanne přečtu a snad se do jejího děje zase dostanu! ;-)
Přesto doufám, že na mě nezanevřete. Vaše komentáře jsou velký hnací motor - čím víc jich bude, tím snáz mi to půjde.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eunice Eunice | Web | 25. března 2012 v 21:58 | Reagovat

Alísku, pokud tě opustila múza, do ničeho se nenuť. Víš... ono by to stejně nemělo cenu. Když se člověk do něčeho nutí, tak to většinou dopadá hůř. Lepší nic než špatná kapitola. Tak to platí u psaní :-) (pf. To zní fakt moudře :-D)
A co se týče múzy - třeba si od tebe na chvíli odskočila a natrefila na mě. Ne, že bych ti to přála, ale jsem na sebe v poslední době vá-ážně pyšná 8-)
Noviny? Které? Koukej mi/nám dát adresu na nějaký příspěvek! Tak ;-) Blog je pěkná náplň volného času, ale neměla by zasahovat do povinností. (Což ty víš.)

2 Katherine Katherine | Web | 25. března 2012 v 23:31 | Reagovat

Lepší jedna kvalitní kapitola týdně, než pět nekvalitních :-)

3 jessey jessey | 26. března 2012 v 21:58 | Reagovat

Asi tak. Nikdo (snad?!) tě tady za to nezabije :-D Lepší si dát pauzu, během ní nasbírat inspiraci, pak si napsat do zásoby a zveřejňovat :-D Třeba s tím Andělem, myslím, že kdybys teď přidala další kapitolu, ani jako čtenář bych se moc nechytala a musela začít odznova, a kdyby pak byla další pauza...no, bylo by to na zbláznění.
Ty témata byly dobrý nápad, teď se sice víc než obvykle namáháme my, ale blog pořád funguje :-D
Mimochodem, co to přesně studuješ? ;-)

4 Alis Alis | Web | 26. března 2012 v 22:08 | Reagovat

Jsem ráda, že se nezlobíte. A že mě chápete. :-)
Já studuju žurnalistiku. Takže veškerá psaní, komentování atd. mi bystří mozek a udržuje mě "ve formě". :D

5 Claire Claire | 27. března 2012 v 20:50 | Reagovat

Alis, taky nejsem posledních pár dní ve formě, i když trochu jinak a z jiných důvodů. Ale k nadhozenému tématu. Předně doufám, že to nebyl můj "žertík" z prvního tématu, co tě posunulo k tomu článku. Protože jsem to skutečně mínila jen jako glosu k opravdu dobrému nápadu s diskusním fórem. I když je počet komentujících kolísavý, stále není skóre nula, občas se tak úplně nedodrží téma, ale chuť diskutovat tu stále je. Já tedy mohu být ticho, poslední témata jsem vypustila, důvodem není nechuť, nýbrž zdravotní problémy, myšlenky jsou rozběhané...
U tvůrčí/umělecké činnosti ten problém určité vyčerpanosti studny potrefí snad každého aktivního "výrobce" - nedá se s tím nic moc dělat, nedejbože se snažit lámat věci přes koleno. Na výsledku je to pak strašně znát. Na začátku nespokojený autor, nesedne mu to. Následují nespokojení čtenáři/diváci..., nasáknou tu podprahovou nespokojenost jak houba. Výsledek jejich nespokojenosti - dvojitě nespokojený autor. Prostě vývoj ve spirále. Pomůže jediné, odstup, pauza, nadhled, odpočinek - cokoliv z toho nebo všechno dohromady, podle možností.
Tvoje povídky jsou skvělé, ale nikdo se na tebe nebude zlobit(alespoň doufám), když hodíš menší tvůrčí pauzu, místo aby ses nutila do něčeho přes moc. Na výsledku by to bylo znát a byla by to škoda. Ostatně dobrou pověst má dívka jenom jednu, jakmile ji ztratí (někdy stačí fakt málo), těžko získává zpět.
Touto metaforou asi svůj zmatený příspěvek uzavřu, doufám, že se v něm nějak vyznáš.
Sbírej síly a vodu do studánky a až budeš mít pocit, že už je to ono, tak se vrať - věrní čtenáři si na tebe počkají. :-)

6 Janča Janča | 29. března 2012 v 17:04 | Reagovat

Nemám čas číst článek, ale co se týká nadpisu, nejlépe by bylo obojí :D Ale upřímně se mi nejvíce líbí témata týdne .)

7 Kerol Kerol | 22. listopadu 2014 v 20:47 | Reagovat

Já bych radši Témata týdne. Je to jiné podání detailů a rozebírání postav. Je to moc dobrý nápad :-)  mimochodem moc se těším na téma ,, Jaký má důsledek smrt v HP".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

ReklamaVšechny postavy (kromě mých vlastních) patří J. K. Rowlingové a já na ně nemám žádná práva.
Tyto stránky nebyly vytvořeny za účelem zisku.